Vajíčka ukládejte vzhůru nohama, a ne do dvířek

Vajíčka skladujte nejlépe při teplotě +5 až +8 °C. I když ledničky mají speciální držáky na vajíčka právě ve dvířkách, mnohem lépe jim bude vzadu v lednici, kde je teplota stabilní. Ukládejte je špičkou dolů. Je to sice trochu proti logice stability, ale právě na tupém konci se nacházejí póry, kterými vejce přijímá kyslík. Nejpozději do tří týdnů od snášky vajíčka spotřebujte.

Vaření si pečlivě odpočítejte

Uvařit vajíčka není nic složitého. Nechte je ohřát na pokojovou teplotu a teprve pak vložte do vroucí vody. V ten moment zapněte stopky a počítejte:

  • 3 minuty pro pošírované vejce
  • 5 minut pro vajíčka naměkko
  • 7 minut pro vajíčka s tekutým středem zvaná nahniličko
  • 10 minut pro vajíčka natvrdo

Ve všech případech uvařená vajíčka ihned dejte pod proud studené vody. Potřebují šokově vychladit, aby se dobře loupala skořápka. Velmi oblíbená jsou pošírovaná neboli ztracená vejce. Vaří se bez skořápky, jen tak rozklepnutá do vroucí vody, což vyžaduje trochu zručnosti.

Jak uvařit pošírované neboli ztracené vejce?

Ve velkém hrnci dejte vařit dostatek vody s octem – 1 lžíce octa na litr vody. Vajíčko rozklepněte do hrnku nebo naběračky, vždy jen jedno. Lžící roztočte vodu v hrnci tak, aby se uprostřed udělal vír. Přesně do jeho středu opatrně vyklopte vejce a vařte přesně tři minuty.

Lžící si můžete trochu pomoci, aby se bílek pěkně obalil kolem žloutku. Pošírované vajíčko vyndejte děrovanou naběračkou a stejně postupujte také s ostatními vajíčky. Ztracená vejce můžete také servírovat do skla. Stačí je posypat parmazánem a čerstvou pažitkou.

Jak poznat čerstvé vejce?

Čerstvá vajíčka mají průhledný bílek a kompaktní žloutek. Pokud chcete mít jistotu ještě předtím, než je rozklepnete, ponořte vajíčka do studené vody. Ta, co vyplavou nahoru, jsou staršího data. Na barvě skořápky nezáleží, uvnitř najdete nutričně vždy stejně hodnotné vejce. Rozdílný odstín žloutku je způsoben stravou slepic, nikoli způsobem chovu.