Vápník – minerál nezbytný pro zdravé kosti a zuby
Vápník je minerálem, který je důležitý v průběhu celého našeho života. Obzvlášť nezbytný je v období růstu, kdy jsou kladeny zvýšené nároky na růstové chrupavky a kostní tkáň obecně. Při jeho dlouhodobém nedostatku hrozí závažné problémy končící až skeletálními deformitami – u dětí nejčastěji dochází ke křivici, u dospělých nastává onemocnění zvané osteoporóza. Abyste zjistili, jak tomu předejít, přečtěte si následující článek.
Základní údaje o vápníku – doporučený denní příjem a v jakých potravinách ho najdeme?
Vápník neboli latinsky calcium je minerál, který je v největší míře zastoupen v lidském těle. U dospělých jedinců se vápník soustřeďuje zejména v kostech a zubech. Další zajímavostí související s vápníkem je to, že se každý den opětovně rozloží a znovu vytvoří přibližně 2 gramy kostní tkáně, což je způsobeno tzv. procesem remodelace. Tento proces je výsledkem působení sil na naše kosti a je zcela přirozený. Aby však mohl probíhat a nedocházelo k odbourávání většího množství kostní tkáně, je zapotřebí dostatečný přísun vápníku. Doporučená denní dávka vápníku by se proto měla pohybovat v rozmezí 800 – 2 500 mg.
Kromě toho, že je vápník základním stavebním prvkem pro naše zuby a kosti, je také nezbytný pro celou řadu procesů v těle. Uplatňuje se například při srážlivosti krve, zajišťuje přenos nervových vzruchů, ovlivňuje funkci svalů včetně toho srdečního, hraje klíčovou roli v pevnosti našich kostí nebo pohyblivosti spermií a zajišťuje tvorbu důležitých hormonů a enzymů.
Mezi základní zdroje vápníku patří mléčné výrobky, mléko, mák, mandle, čočka, fazole a obilné klíčky.
Co hrozí při nedostatku vápníku?
Ačkoliv je vápníku v těle ze všech minerálů nejvíce, tělo s ním neustále pracuje, a to nejen v rámci remodelace kostí, ale i právě při tvorbě hormonů, nervových přenosů nebo regulaci enzymů. Pokud tedy dojde k jeho nedostatku hrozí závažné komplikace od nekontrolovatelných svalových křečí, přes vypadávání zubů, až po kostní deformity.
Dočasný deficit vápníku tělo koriguje tím, že jej odebírá z kostí. Z dlouhodobého hlediska ale bohužel dochází k řídnutí kostí a k jejich celkovému odvápnění, což vede ke vzniku onemocnění zvanému osteoporóza. Nároky na příjem vápníku se zvyšují zejména při menopauze, v těhotenství, během kojení nebo v době dospívání. Také se stářím vstřebatelnost kalcia tělem přirozeně klesá, takže i doporučená krajní hodnota 800 mg vápníku za den nemusí být dostačující.
Příjem vápníku z potravy nestačí. Jak je to možné?
Aby se těmto nebezpečným stavům předešlo, je potřeba zajistit nejen dostatek vápníku přijímaného ze stravy, ale současně s ním i dostatek vitaminu D3, vitaminu K2, fosforu, hořčíku, zinku a manganu. Proč je nutná kombinace vápníku s těmito vitaminy a minerály?
- Konkrétně vitamin D3 je odpovědný za využitelnost vápníku v těle. Bez něho by vápník z potravy prošel tělem bez využití (vyloučil by se stolicí) a nedošlo by k jeho vstřebání ve střevě. To je také důvod toho, proč někteří lidé trpí nedostatkem vápníku, ačkoliv pravidelně jí mléčné výrobky. Vitamin D3 si tělo dovede vytvořit díky slunečním paprskům.
- Aby vápník mohl být v těle dále zpracován a zabudován do kosti, potřebuje k tomu hořčík, zinek a fosfor. Díky nim se totiž z vápníku vytvoří tzv. kostní minerál, jehož základní složkou je fosforečnan vápenatý. Pokud nejsou tyto minerály v těle přítomny, vápník bez využití odchází z těla.
- Vitamin K2 je též důležitým pomocníkem. Zajišťuje totiž jeho přepravu do cílových tkání, podporuje jeho ukládání, a naopak zabraňuje jeho ukládání do tkání a míst, které jsou kontraproduktivní.
- Mangan za spoluúčasti mědi pomáhá vápníku budovat organickou část kosti tzv. matrix.
A právě proto je mnoho doplňků stravy s vápníkem a dalšími vitamíny či minerály. Vitamin D3 se pak často kombinuje s vitamin K2. Při výběru vápníku se zaměřte především na jeho organické formy, jako je laktát a citrát vápenatý.
Působení vápníku v organismu:
- Vápník je základním stavebním prvkem kostí
- Zodpovídá za pevnost a zdraví zubů a kostí
- Zmírňuje svalové křeče a podílí se na činnosti svalů
- Podporuje správné fungování hormonální soustavy